06 - Optické mechaniky

 

Co je to optická mechanika:
Počítače využívají optické mechaniky (ODD - optical disc drive) pracující na principu laserového světla, nebo elektromagnetických vln blízkých světelnému spektru, jako část procesu čtení a zápisu dat. Je to periferní zařízení na ukládání dat na optické disky. Některé mechaniky mohou jen číst z disku, ale většina mechanik umí čtení i zápis. Rekordéry se někdy nazývají vypalovací mechanika nebo zapisovací mechanika. Obecné prostředky a technologie zahrnuje rodiny obsahující CD, DVD, Blu-ray, HD DVD. Samostatné nepočítačové optické mechaniky také existují, například populární CD přehrávače, DVD přehrávače, DVD rekordéry, ale ty nejsou zahrnuty v tomto článku. Optické mechaniky jsou většinou využívány k archivaci nebo výměně dat. Spolu s flash pamětí vystřídala disketovou mechaniku a magnetofonové přehrávače především kvůli ceně, velikosti a technickému vybavení.

Nejdůležitější část optické mechaniky je optická hlava skládající se z polovodičového laseru, čočky pro usměrnění laserového paprsku a fotodiody, která přijímá odražené světlo z povrchu disku. Laser pro práci s CD má vlnovou délku 780 nm, DVD 650 nm a Blu-ray i HD DVD 405 nm. Média pouze pro čtení (ROM). Dá se na něj zapsat pouze jednou a pak už jen číst. Základní princip vypalování je pro všechny systémy stejný. Jednou zapisovatelný disk má na vrstvě zlata nanesenou organickou vrstvu krytou polykarbonátovým základem. Laserový paprsek projde polykarbonátem a propálí organickou vrstvu až k vrstvě zlata a tím vzniká důlek (pit).

Zatímco čtecí laser není silnější než 5 mW, psací laser je mnohem výkonnější. Vyšší zapisovací rychlost nám snižuje dobu zápisu a tím méně času musí laser vypalovat bod na povrchu. Jeho výkon musí růst úměrně. DVD laser má výkon asi v 100 mW v netlumené vlně, a 225 mW při impulsech. Pro přepisovatelná CD-RW, DVD-RW, DVD+RW, DVD-RAM, BD-RE, HD DVD-RW, nebo HD DVD-RAM média je zápis složitější. U nich je možné předešlý záznam smazat a nahradit novým. Základem je použití materiálů, které mohou měnit svoji strukturu z krystalické na amorfní a zpět. Jestliže se tento materiál místně ohřeje laserovým paprskem na teplotu přes 600 °C, změní se struktura v tomto místě po ochlazení na amorfní. Pokud se ohřeje méně (kolem 200 °C), vrátí se do původního stavu. Paprsek čtecího laseru se od místa s amorfní strukturou odráží méně než od místa s fází krystalickou, jsou tedy rozlišeny dva stavy - nula a jednička. Oboustranná média nejsou moc využívaná, protože se pro čtení z druhé strany musí fyzicky otočit DVD disk.

Dvouvrstvá média (DL-dual layer) mají dvě nezávislé vrstvy oddělené polopropustnou vrstvou. Obě vrstvy jsou přístupné z jedné strany, ale optika musí změnit vzdálenost laserového ohniska. Na jednovrstvých médiích (SL-single layer) je vyrobena spirálová rýha v ochranné polykarbonátové vrstvě, která zavede záznamovou hlavu na začátek stopy. U dvouvrstvých je první vrstva s mělkou rýhou a polopropustnou vrstvou a druhá vrstva s hlubokou rýhou. Některé vypalovací mechaniky podporují také LightScribe - vypálení potisku na nezapisovatelnou stranu disku.

Konstrukce DVD a Blu-ray média

 Regionální kódy optických disků
Regionální kódy filmů na Blu-ray discích se od kódů DVD filmů odlišují. Blu-ray filmy mají 3 regionální kódy:

    A/1 – Amerika, Japonsko, Severní Korea, Jižní Korea, Čínská republika, Hong Kong a jihovýchodní Asie
    B/2 – Evropa, Afrika, Austrálie, Nový Zéland, Saúdská Arábie a Blízký Východ
    C/3 – Indie, Rusko, střední a jižní Asie včetně Číny

DVD regionální kódy jsou pak:


    0 „celosvětově“ (kombinace kódů 1 až 6)

    1 Spojené státy americké a jeho teritoria, Kanada, Bermudy

    2 Evropa (kromě Ruska, Ukrajiny a Běloruska), Blízký východ, Egypt, Japonsko, Jižní Afrika, Svazijsko,
       Lesotho, Grónsko
    3 Jihovýchodní Asie, Jižní Korea, Čínská republika, Hong Kong, Macau
    4 Mexiko, Střední Amerika, Jižní Amerika, Austrálie, Nový Zéland, Oceánie
    5 Indie, Afghánistán, Ukrajina, Bělorusko, Rusko, Afrika (kromě Egypta, Jihoafrické republiky, Svazijska a
       Lesotha), Střední a Jižní Asie, Mongolsko, Severní Korea
    6 Čínská lidová republika, Hong Kong
    7 Rezervováno pro budoucí použití (používané v některých předpremiérových DVD pro kritiky/novináře pro
       vypuštění na asijský trh)
    8 Použití v mezinárodní dopravě (letadla, výletní lodě)
    ALL Kombinace všech předchozích kódů.Rozdíly mezi jednotlivými druhy optických médií1. který druh optického média využívá k zápisu modrého laseru?
2. kolik se cca vejde na Bluray disk (jednovrstvý) v GB dat?
3. jak se jmenuje první druh optického média?

Jaký text je napsán v binárním kodu:

1101011 1110101 1101100 1100001 1110100 1100101 100000 1100110 1101001 1101100 1101101 1111001 100000 1100001 100000 1100100 1100001 1110100 1100001


 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Krátký dokument na téma CD-Rom

Krátký dokument na téma DVD-Rom

Krátký dokument na téma zapisovací mechanik

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.