Po stopách Hanzelky a Zikmunda - projekt Zikmund 100

 

Cestovatelé po půl století zmapovali trasu Hanzelky a Zikmunda. Snímky vystaví v Jeruzalémě i v Plzni

Projekt Zikmund100, který vznikl k příležitosti stých narozenin slavného cestovatele Miroslava Zikmunda, se uzavřel po osmi měsících. Jeho autoři Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek během nich projeli a znovu vyfotografovali vybraná místa z cest slavné dvojice Zikmund a Hanzelka. Výsledky projektu prezentovali na české ambasádě v Tel Avivu. Snímky mapující trasu československých cestovatelů se možná dočkají samostatné výstavy v Jeruzalémě.

Výstava představí fotografie stejných míst, která před víc než půl stoletím fotografovali Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem.

„Netušili jsme, že se nám podaří dohledat všechna ta místa, která jsme vybrali. Dnes jsme tady v Izraeli, poslední den na cestě, a v počítači mám 162 retrospektivních fotografií. Takže se nám to povedlo. Doufám, že pan Zikmund bude šťastný, až mu ukážeme, jak se svět změnil od doby, co ta místa křižoval s kolegou Hanzelkou v Tatrách 805,“ řekl Lukáš Socha, jeden z autorů projektu Zikmund100, během prezentace v izraelském Tel Avivu. Zpátky do České republiky odletěl s Vaňourkem po osmi měsících putování po Asii.

Na cesty s sebou autoři projektu vzali mimo jiné Zikmundovy a Hanzelkovy fotografie z počátku 60. let. Původní popisky jim pomohly vyhledat přesná místa na snímcích. Pomocnou ruku jim podali i domorodci.

„Na začátku jsme se báli, že už je to hodně dlouhá doba, skutečně půl století, že ti lidé už nebudou žít. Že si to nikdo nebude pamatovat. Ale mýlili jsme se. Třeba v Petropavlovsku na Kamčatce před námi seděl 80letý pán, který byl na přednášce Petropavlovsk Zikmunda a Hanzelky. Ukázal nám, jak se s nimi tehdy vyfotil,“ vypráví Socha.

Podobné překvapení zažili cestovatelé také na ostrově Jáva v Indonésii. „V jedné vesničce jsme potkali vnučku paní, v té době asi devadesátileté, která se vyfotila se Zikmundem před svým domečkem. My jsme tam tu fotografii přivezli a ukázali jí v té malé vesnici. Obyvatelé se okamžitě seběhli kolem nás a začali vyprávět o tom, že tam ty Tatrovky vážně byly a Zikmund s Hanzelkou taky. Pak přišla paní, která řekla, že je vnučkou ženy na fotce.“ Právě tyto nečekané příběhy byly podle autorů na celé cestě to nejzajímavější.
Plzeň před Jeruzalémem

Asijské putování podnikli Hanzelka se Zikmundem mezi lety 1959 a 1964. První část, odehrávající se na Blízkém východě, popsali v cestopisu Obrácený půlměsíc. Právě tuto cestu ale Tomáš s Lukášem absolvovat v plné míře nemohli. „My jsme se chtěli okamžitě přesunout do Sýrie a do Libanonu, ale nebylo nám to doporučeno. S vybavením, které jsme měli, nebyl dobrý nápad do Sýrie přijet,“ vysvětluje Socha.

Podle českého velvyslance Martina Stropnického by fotografie z projektu Zikmund100 mohly být vystaveny i v Českém domě v Jeruzalémě.

Jako první ale výstavu uvidí obyvatelé Plzně, a to 14. února. V ten den totiž oslaví Miroslav Zikmund, rodilý Plzeňák, sté narozeniny. „Celý tenhle projekt vznikl proto, abychom panu Zikmundovi v den jeho stých narozenin mohli ukázat, jak se změnil svět za více než půl století,“ těší se Socha.

 

 

 

VIDEOGALERIE

Dokument Zikmund a Hanzelka v Japonsku

Dokument Zikmund a Hanzelka se vrátili z cest

Dokument Z očí do očí Jiří hanzelka

Dokumentarni film Století Miroslava Zikmunda

Dokument Dobrodružné výpravy Hanzelky a Zikmunda

Dokument 70 let od první cesty Zikmunda a Hanzelky

Dokument Cesty a křižovatky Hanzelky a Zikmunda

Dokument Sny a skutečnosti hanzelky a Zikmunda

Dokumentární seriál Cesta stoletím

Dokumentární seriál Očima Hanzelky a Zikmunda

Dokumenty z cest po Indii

Dokumenty z cest po Japonsku

Dokumenty z cest po Sovětském svazu

Dokumenty z cest po Argentině

Dokumenty z cest po Africe

Dokument Hausbot Petra Horkého - Miroslav Zikmund

Dokument Svítání na obzoru

Dokument Sloni žijí do sta let

Dokument Život cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda

AUDIOZÁZNAMY

Zvukové záznamy a zvukové dokumenty Hanzelky a Zikmunda

KNIHOVNA

Afrika snů a skutečnosti 1
Afrika snů a skutečnosti 2
Afrika snů a skutečnosti 3
Tam za řekou je Argentina
Přes Kordillery
Za lovci lebek
Mezi dvěma oceány
Obrácený půlměsíc
Tisíc a dvě noci
Světadíl pod Himalájem
Zvláštní zpráva č. 4
Cejlon, ráj bez andělů
Legendy H+Z
Legendy Z+H
Živá historie
S Tatrou kolem světa

 

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.