Věda a výzkum v českých zemích - 12 - Antonín Holý a VCHZ Synthesia

Antonín Holý
Narozen 1. září 1936 v Praze a zemřel 16. července 2012 také v Praze.
Byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či opar

HIV - způsoby přenosu a prevence

Virus HIV se přenáší především krví, některými sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) a z matky na dítě. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko. Virus je obsažen v tělních tekutinách nakažené osoby. Kontaktem tělní tekutiny obsahující virus se sliznicí nebo otevřenou ranou může dojít k přenosu. Mezi nejrizikovější tělní tekutiny patří:

Krev, včetně krve menstruační a některých krevních derivátů, představuje největší riziko.
Sperma.
Poševní sekret.

Virus se v nebezpečných koncentracích nachází i v mozkomíšní tekutině a mateřském mléku, může se vyskytovat v preejakulační tekutině. V nízkých koncentracích byl nalezen i ve slinách, slzách a moči – koncentrace je zde však natolik nízká, že nepředstavuje reálné riziko nákazy. Riziko však významně stoupá, pokud jsou tyto tekutiny smíšeny kvůli zranění s krví. V potu virus nalezen nebyl.

Vědomý přenos viru HIV na druhé osoby bez jejich vědomí je ve většině zemí trestným činem. V Česku je postihován jako těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci.

AIDS

z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky Syndrom získaného selhání imunity, francouzsky: Syndrome d'immunodéficience acquise, SIDA, je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou.

 

 

VCHZ Synthesia
Explosia a.s. je český výrobce výbušnin, nástupce po VCHZ Synthesia. Jeho nejznámějším výrobkem je plastická trhavina Semtex.

V roce 1920 byla v Semtíně založena Československá akciová továrna na látky výbušné. V roce 1921 začala společnost vyrábět výbušné látky v nově postavené továrně v Semtíně. V roce 1934 se společnost přejmenovala na Explosia a. s. V roce 1946 byl vytvořen národní podnik Synthesia, který zahrnoval Explosii a sesterskou Synthesii, která byla založena v roce 1928, aby vyráběla suroviny pro Explosii. Synthesia n. p. byla později přejmenována na Východočeské chemické závody n. p. V roce 1954 byl založen Výzkumný ústav průmyslové chemie.

Semtex

je víceúčelová plastická trhavina. Byl vyvinut v 50. letech 20. století v Československu ve VCHZ Synthesia (dnes Explosia), která jej začala vyrábět v 60. letech. (Jiné zdroje zmiňují jako rok vynálezu Semtexu 1966 a jako vynálezce Stanislava Breberu a Radima Fukátka). Používá se jako konvenční trhavina, při demolicích a pro vojenské účely. Je znám pro svoji popularitu mezi teroristy kvůli své špatné zjistitelnosti.

Původně se pro využití v armádě vyráběl pod označením B 1. Pod svým nynějším jménem se začal vyrábět roku 1964, přesněji pod označením SEMTEX 1A, od roku 1967 jako SEMTEX H a od roku 1987 jako SEMTEX 10.

Pro snadnější detekovatelnost se Semtex značkuje snadno zjistitelnými těkavými nitroestery a aromatickými nitrosloučeninami. K tomu se od roku 1991 používal ethylenglykoldinitrát, později byl nahrazen para-mononitrotoluenem nebo dimethyldinitrobutanem. Semtex se neznačkuje kódem, pomocí kterého by bylo možné po výbuchu zjistit, jaká výbušnina byla použita.

Semtex je velmi plastický pro velké rozmezí teplot od asi −40 °C do +60 °C. Je také voděvzdorný.

Výbušnina se jmenuje podle pardubického předměstí Semtína a firmy kde se vyráběla – SEMTín EXplosia. Na konci 80. let 20. století se název Semtex stal apelativem pro plastické trhaviny.

Semtex 1A se využíval hlavně v tuzemsku, Semtex H se vyvážel, především do Vietnamu a Libye. V roce 1981 byl zakázán jeho export do rizikových oblastí a vyvážel se jen do zemí Varšavské smlouvy. V roce 1989 byl vývoz Semtexu zcela zakázán. Od roku 1991 byl export značkované trhaviny SEMTEX® opět povolen. Obchod podléhá platné legislativě a příslušné kontrole státních orgánů.

 

 

Dokumenty a filmy

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Kepler

Věda a výzkum v českých zemích - dokument 2 - Jan Kepler

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Prokop Diviš

Věda a výzkum v českých zemích - dokument 2 - Prokop Diviš

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jaroslav Heyrovský

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Antonín Holý

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Viktor Kaplan

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Václav Klement

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - František Křižík

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Gregor Johann Mendel

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Svatopluk Presl

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Evangelista Purkyně

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Otto Wichterle

Věda a výzkum v českých zemích - dokument 2 - Otto Wichterle

Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Jánský

 

Zvukové pořady a zvukové dokumenty

 

Name Play
Radio Retro - Pribeh vedy: Cesta ceskeho vynalezce, 2. dil - Frantisek Krizik
Vybirame z archivu (10.12.1934) - Tomas Cerny - Radio Retro

Radio Retro - Pribeh vedy: Pozdrav lidem dobre vule do USA (Frantisek Krizik Albertu Einsteinovi)
Vybirame z archivu (24.12.1937) - Tomas Cerny - Radio Retro

90 let s Vami - 04.12.2013 11:10
CRo Radiozurnal (Jan Herget)

90 let s Vami - 18.07.2013 11:10
CRo Radiozurnal (Jaroslav Skalicky)

90 let s Vami - 23.04.2013 11:10
CRo Radiozurnal (Jan Herget)

Archiv Plus - 10.10.2014 20:10
CRo Plus (David Hertl)

Archiv Plus - 10.10.2014 20:10
CRo Plus ( Cesky rozhlas)

Kde se dely dejiny - 10.02.2010 09:14
CRo Dvojka (Dagmar Janova)

Portrety - 29.08.2013 20:10
CRo Plus (Doubravka Olsakova, David Hertl)

Slovo nad zlato - 19.06.2014 10:40
CRo Dvojka (Jitka Skapikova, Dan Moravec, Jan Herget)

Svet po ctrnacte - 13.01.2011 14:05
CRo Dvojka (Daniela Bruhova)

Velke osudy - 17.06.2008 17:30
CRo Dvojka (Josef Vesely)

Velke osudy - 19.09.2006 17:30
CRo Dvojka

Velke osudy - 20.01.2009 17:30
CRo Dvojka (Josef Vesely)

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.