Věda a výzkum v českých zemích - 12 - Antonín Holý a VCHZ Synthesia
Antonín Holý
Narozen 1. září 1936 v Praze a zemřel 16. července 2012 také v Praze.
Byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či opar
HIV - způsoby přenosu a prevence
Virus HIV se přenáší především krví, některými sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) a z matky na dítě. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko. Virus je obsažen v tělních tekutinách nakažené osoby. Kontaktem tělní tekutiny obsahující virus se sliznicí nebo otevřenou ranou může dojít k přenosu. Mezi nejrizikovější tělní tekutiny patří:
Krev, včetně krve menstruační a některých krevních derivátů, představuje největší riziko.
Sperma.
Poševní sekret.
Virus se v nebezpečných koncentracích nachází i v mozkomíšní tekutině a mateřském mléku, může se vyskytovat v preejakulační tekutině. V nízkých koncentracích byl nalezen i ve slinách, slzách a moči – koncentrace je zde však natolik nízká, že nepředstavuje reálné riziko nákazy. Riziko však významně stoupá, pokud jsou tyto tekutiny smíšeny kvůli zranění s krví. V potu virus nalezen nebyl.
Vědomý přenos viru HIV na druhé osoby bez jejich vědomí je ve většině zemí trestným činem. V Česku je postihován jako těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci.
AIDS
z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky Syndrom získaného selhání imunity, francouzsky: Syndrome d'immunodéficience acquise, SIDA, je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou.
VCHZ Synthesia
Explosia a.s. je český výrobce výbušnin, nástupce po VCHZ Synthesia. Jeho nejznámějším výrobkem je plastická trhavina Semtex.
V roce 1920 byla v Semtíně založena Československá akciová továrna na látky výbušné. V roce 1921 začala společnost vyrábět výbušné látky v nově postavené továrně v Semtíně. V roce 1934 se společnost přejmenovala na Explosia a. s. V roce 1946 byl vytvořen národní podnik Synthesia, který zahrnoval Explosii a sesterskou Synthesii, která byla založena v roce 1928, aby vyráběla suroviny pro Explosii. Synthesia n. p. byla později přejmenována na Východočeské chemické závody n. p. V roce 1954 byl založen Výzkumný ústav průmyslové chemie.
Semtex
je víceúčelová plastická trhavina. Byl vyvinut v 50. letech 20. století v Československu ve VCHZ Synthesia (dnes Explosia), která jej začala vyrábět v 60. letech. (Jiné zdroje zmiňují jako rok vynálezu Semtexu 1966 a jako vynálezce Stanislava Breberu a Radima Fukátka). Používá se jako konvenční trhavina, při demolicích a pro vojenské účely. Je znám pro svoji popularitu mezi teroristy kvůli své špatné zjistitelnosti.
Původně se pro využití v armádě vyráběl pod označením B 1. Pod svým nynějším jménem se začal vyrábět roku 1964, přesněji pod označením SEMTEX 1A, od roku 1967 jako SEMTEX H a od roku 1987 jako SEMTEX 10.
Pro snadnější detekovatelnost se Semtex značkuje snadno zjistitelnými těkavými nitroestery a aromatickými nitrosloučeninami. K tomu se od roku 1991 používal ethylenglykoldinitrát, později byl nahrazen para-mononitrotoluenem nebo dimethyldinitrobutanem. Semtex se neznačkuje kódem, pomocí kterého by bylo možné po výbuchu zjistit, jaká výbušnina byla použita.
Semtex je velmi plastický pro velké rozmezí teplot od asi −40 °C do +60 °C. Je také voděvzdorný.
Výbušnina se jmenuje podle pardubického předměstí Semtína a firmy kde se vyráběla – SEMTín EXplosia. Na konci 80. let 20. století se název Semtex stal apelativem pro plastické trhaviny.
Semtex 1A se využíval hlavně v tuzemsku, Semtex H se vyvážel, především do Vietnamu a Libye. V roce 1981 byl zakázán jeho export do rizikových oblastí a vyvážel se jen do zemí Varšavské smlouvy. V roce 1989 byl vývoz Semtexu zcela zakázán. Od roku 1991 byl export značkované trhaviny SEMTEX® opět povolen. Obchod podléhá platné legislativě a příslušné kontrole státních orgánů.
Dokumenty a filmy
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Kepler
Věda a výzkum v českých zemích - dokument 2 - Jan Kepler
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Prokop Diviš
Věda a výzkum v českých zemích - dokument 2 - Prokop Diviš
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jaroslav Heyrovský
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Antonín Holý
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Viktor Kaplan
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Václav Klement
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - František Křižík
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Gregor Johann Mendel
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Svatopluk Presl
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Evangelista Purkyně
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Otto Wichterle
Věda a výzkum v českých zemích - dokument 2 - Otto Wichterle
Věda a výzkum v českých zemích - dokument - Jan Jánský
Zvukové pořady a zvukové dokumenty
Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám. Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.