Zajímavosti

 Print Friendly, PDF & Email

 

Asteroid 29471 Spejbl objevený 27. října 1997 českou astronomkou Lenkou Šarounovou
Na následující adrese můžete sledovat přesnou pozici asteroidu 29471 Spejbl
https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=29471;orb=1


Dvounohý kráčející robot Spejbl, vyvíjený 2005-2006 na katedře řídicí techniky FEL ČVUT - pojmenování odráží počáteční způsob řízení robota s pevnou trajektorií kloubů, kdy je řízen trochu jako loutka.


Už dvakrát se Spejbl a Hurvínek dostali na poštovní známku - poprvé v emisi z 20. června 1961 v nákladu 3.030.000 kusů na známce za 60 haléřů. Autorem známky je
V. Cinybulk a podruhé jako součást pravidelné emise Dětem byla známka v hodnotě 10 Kč vydána 27. května 2009. Známku navrhla Hana Čápová a vyrobil rytec Miloš Ondráček.


Stříbrná pamětní medaile k 50. výročí úmrtí Josefa Skupy byla v nákladu 1000 kusů pořízena Českou mincovnou. Na medaili se objevuje Hurvínek se Spejblem a Josef Skupa. Medaili o hmotnosti 42 g a průměru 50 mm navrhl Jaroslav Bejvl.


V Plzni na počest Josefa Skupy je postaven plzeňský památník, sousoší Spejbla a Hurvínka, který je umístěn v Křižíkových sadech.


Své sousoší mají S+H také před svým domovským divadlem v Praze Dejvicích, stejně tak jako pamětní desku.


 

Na počest výročí 100 let Josefa Spejbla byla v Plzni na náměstí Republiky postavena lavička se sousoším Spejbla a Hurvínka, loutky jsou pohyblivé


 

Asteroid 29472 Hurvínek objevený 27. října 1997 českou astronomkou Lenkou Šarounovou.


 

Motorák Hurvínek – přezdívka pro historický železniční motorový vůz M 131.1 


 

Automobil Hurvínek - přezdívka pro československý automobil Z 6. 


Hurvínek se stal i součástí lidové mluvy, používá se rčení představuješ si to jako Hurvínek válku ve smyslu máš o tom naivní, zkreslené představy.


FAN stránky pod názvem Planetka Spejbla a Hurvínka má za cíl kompletně monitorovat dění a tvorbu divadla S+H.
http://hurvinkuv.pinknet.cz/

 

 

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.