Žeryk

Print Friendly, PDF & Email
Žeryk je loutka psa, vystupující v loutkovém Divadle Spejbla a Hurvínka. Žeryk je Hurvínkův pes, který je jeho nerozlučným druhem v mnoha dobrodružstvích. První loutku Žeryka vytvořil loutkář Gustav Nosek (který je rovněž autorem Hurvínka) a poprvé se na scéně divadla objevil 19. dubna 1930 – ve stejné hře, v níž poprvé vystoupila i Hurvínkova kamarádka Mánička.

Žeryk pouze štěká a jeho part tedy není pro interprety příliš náročný. V jeho roli se vystřídala celá řada herců. Zpočátku jej „namlouval“ sám Gustav Nosek, později František Flajšhanz a Miroslav Černý, dále Miroslav Polák, v současnosti se mu věnuje především Zita Morávková v alternaci s Michalem Šturmanem. Žeryk je zpravidla nejen pomocnou figurkou pro dokreslení příběhu, ale mnohdy získává i poměrně významnou roli. V některých hrách lze v jeho štěkotu rozpoznat slova, takže mu dětští diváci mohou ještě lépe „rozumět“.

 

 

 

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.