ZELENÁ VÝSTAVA

Safari Park Dvůr Králové

 

 

Safari Park Dvůr Králové

Štefánikova 1029,
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Tel.: +420 499 329 515

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.safaripark.cz


Město: Dvůr Králové nad Labem
Zakladatel: doc. Otakar Štěpánek / Josef Fabián / prof. Dr. Karel Hrubý
Datum založení: 9. května 1946
Ředitel: Přemysl Rabas (2019)
Počet druhů: 326
Počet zvířat: 2339
Rozloha: 72 ha
Členství: UCSZOO; EARAZA; IZE; ESB

 

Safari Park Dvůr Králové je v rámci českých a slovenských zoologických zahrad jedinečný úzkou specializací na africké druhy zvířat a otevřeným safari, které připomíná projížďku africkou savanou.

Jako v jediné zoo v České republice a na Slovensku zde můžete spatřit například pralesní příbuzné žiraf okapi (Okapia johnstoni), pralesní buvoly (Syncerus caffer nanus), západoafrické primáty drily (Mandrillus leucophaeus), nebo úspěšné lovce psy hyenové (Lycaon pictus).


Historie:

Zoo ve Dvoře Králové byla pro veřejnost otevřena v roce 1946 a ve svých počátcích měla sotva desetinu své dnešní rozlohy. Rozkládala se kolem dnešní kulturně chráněné Neumannovy vily ,chovala především evropská zvířata, a to především expozičně (z důvodu jejich ukazování veřejnosti). Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let se safari park začal proměňovat v místo, které mělo později hrát významnou roli v ochraně přírody. Tehdejší ředitel Josef Vágner během svých výprav do Afriky rozpoznal, že mnoho z druhů, které byly tenkrát ještě hojné, bude působením člověka čelit závažným problémům. Podnikl tedy osm expedic do nitra černého kontinentu a dovezl přibližně dva tisíce jedinců zvířat, kteří měli v Evropě vytvořit záložní populaci pro případ, že se jejich druh dostane do kritické situace.  Od té doby safari park přispěl k znovunavrácení v přírodě vyhynulého přímorožce šavlorohého (Oryx dammah), kriticky ohrožených adaxů (Addax nasomaculatus), či místně vyhubených antilop koňských (Hippotragus equinus) a vraných (Hippotragus niger).  Místní ošetřovatelé získali expertní znalosti o chovu nosorožců a jimi odchované nosorožce černé (Diceros bicornis michaeli) se podařilo navrátit v roce 2009 a 2016 do Tanzanie. V roce 2019 Safari Park Dvůr Králové zorganizoval historicky největší transport nosorožců z Evropy do Afriky, kdy bylo pět evropských východních černých nosorožců v pořádku dopraveno do Rwandy.  Díky tomu, že návštěvníci přichází obdivovat žirafy, slony, nosorožce, nebo lvy, získává safari park podporu veřejnosti a finanční prostředky k záchraně ohrožených druhů.

Vnitřní pavilony a expozice:

Aby se safari parku podařilo co nejlépe oslovit návštěvníka, své pavilony a expozice ladí do afrického stylu. Tak například městečko Tiebélé vzniklo po vzoru západoafrické osady v Burkině Faso. V jednotlivých domcích zde najdete expozice drobných afrických zvířat a sbírky domorodých artefaktů. Nově opravený Pavilon ptáků je rozdělen na dvě části, z nichž ta první reprezentuje faunu jihozápadní Afriky. Druhá část odkazuje na Madagaskar a setkáte se zde například s největším predátorem tohoto ostrovního ekosystému- fosou (Cryptoprocta ferox). Pavilon Vodní světy prochází rekonstrukcí, aby se v něm v roce 2020 návštěvník setkal hlavně se sladkovodním ekosystémem Afriky. V jeho přední části máme možnost pozorovat jedovaté hady Afriky a korálové útesy.Letní výběhy:

Čtyři rozlehlé výběhy v zadní části klasické zoo obývá během letní sezóny vždy několik druhů afrických kopytníků a ptáků. V safari parku Dvůr Králové je chováno největší stádo žiraf v Evropě. Jedná se o žirafy síťované a Rotchildovy. Je zde možnost porovnat mnoho druhů afrických antilop. Každá je přizpůsobena jinému prostředí a způsobu života a od toho se také odvíjí jejich vzhled.  Jsou to například antilopy koňské (Hippotragus equinus),  nyaly nížinné (Tragelaphus angasii), impaly (Aepyceros melampus), dva poddruhy vodušky velké (Kobus ellipsiprymnus) nebo vodušky abok (Kobus megaceros). Safari park chová všechny žijící druhy zeber: zebry  stepní (Equus burchellii), zebry horské (E. zebra) a zebry Grévyho (E. grevyi). crumeniferus). Severoafrický výběh hostí  osly somálské (Equus asinus somaliensis). Ze spodní návštěvnické cesty vedoucí k safari je dobrý výhled na panoramatický výběh s jezírkem, do kterého bývají v letních měsících vypouštěni hroši obojživelní (Hippopotamus amphibius) .


Africké safari Josefa Vágnera

je v České republice výjimečný projekt založený na vizi nejslavnějšího ředitele dvorského safari parku Josefa Vágnera.  Na 5, 5 km dlouhé trase návštěvník může obdivovat volné výhledy na krajinu s africkými kopytníky, a pokud zvolí návštěvu vlastním vozem nebo Afrika truckem, můžete navštívit i Lví safari s v přírodě vyhynulými lvy berberskými (Panthera leo leo)


Africká savana:

Hlavními obyvateli pavilonu Africká savana jsou sloni afričtí (Loxodonta africana). Obě slonice (Umbu a Saly) mají k dispozici velkou vnitřní ubikaci, která napodobuje prostředí africké savany. Celý prostor je možné výsuvnými sloupy rozdělit na několik boxů, slonice však mají i v noci k dispozici celý prostor. V pavilonu jsou i dvě menší expozice. Jedna z nich je věnovaná příbuzným slonů damanům skalním (Procavia capensis) a hrabáčům kapským (Orycteropus afer).

 

Pavilon primátů:

Tento pavilon byl prvním zařízením pro lidoopy v tehdejším Československu, kde byli živočichové oddělení od návštěvníků sklem. Dnes ho obývají šimpanzi (Pan troglodytes) a samec gorily nížinné (Gorilla gorilla gorilla). Tento pavilon byl v minulosti modernizován pro zlepšení životních podmínek (welfare) lidoopů, k nimž se nám s novými vědeckými objevy mění také přístup. Ustupuje se například od veškerého kontaktu s lidmi, který lidoopům potlačuje přirozené instinkty. Nižší primáty zastupuje například chovná skupina gueréz angolských (Colobus angolensis).Co jsme se dozvěděli?

1) Se zvířaty jakého kontinentu se v safari parku převážně setkáte?
2) Vzpomenete si na alespoň dva druhy zvířat, které byly ze Dvora Králové odvezeny zpět do Afriky?
3) Jaký je největší predátor ostrova Madagaskar?

Odpovědi:
1) Africkými 2) nosorožce černé, antilopy koňské, antilopy vrané, buvoly, adaxy, přímorožce šavlorohé 3) fosa
 

 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Dvůr Králové (2012)

 

SAFARI Park Dvůr Králové - YOUTUBE kanál

 

 

Safari Park Dvůr Králové ve fotografii

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.