ZELENÁ VÝSTAVA

Zoopark Vyškov

 

 

Zoopark Vyškov

Cukrovarská 424/9
682 01  Vyškov

Tel.: +420 517 346 356
Tel.: +420 725 726 374


E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoo-vyskov.cz

Město: Vyškov
Zakladatel: Zdeněk Sokolíček
Datum založení: 8. srpna 1965
Ředitel: Dagmar Nepeřená (2019)
Počet druhů: 126
Počet zvířat: 1326
Rozloha: 8 ha
Členství: EARAZA; UCSZOO

 

 

Historie:

ZOO PARK Vyškov je menší zoologická zahrada s domáckou atmosférou. Jako jediný v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad je zaměřen na chov domestikovaných a hospodářských zvířat z celého světa. Založen byl v roce 1965 jako Koutek živé přírody.

V současné době chováme 1376  zvířat ve 126 druzích nebo plemenech. Chtěli bychom hlavně dětem, ale i dospělým návštěvníkům, ukázat, že například kráva není fialová příšera nesoucí na hřbetě reklamní nápis, že vajíčko není vytvořeno uměle ve fabrice, ale že je „zařídí“ sama příroda v těle slepice a mnoho dalších skutečností, které mohou zůstat v dnešní přetechnizované době dětem utajeny.

Výběhy velkých domácích zvířat:

Horní části zoo dominuje trojice nových rozlehlých výběhů u vchodu. Představuje domácí zvířata Afriky, Asie a Jižní Ameriky, přičemž každý výběh je věnovaný jednomu světadílu. V asijské částí je možné pozorovat například buvoly domácí (Bubalus bubalis) velbloudy dvouhrbé (Camelus bactrianus) nebo jaky domácí (Bos mutus f. grunniens). Africký výběh obývají pštrosi dvouprstí (Struthio camelus), velbloudi jednohrbí (Camelus dromedarius) či skot watussi (Bos primigenius f. taurus), zatímco jihoamerickou expozici oživují lamy krotké (Lama guanicoe f. glama) a nandu pampoví (Rhea americana).

Kolekce plemen skotu:

Pět srubových stájí  s venkovními výběhy obývá tur domácí dahome (Bos primigenius f. taurus), zebu zakrslý (Bos primigenius f. taurus),  skot stepní uherský (Bos primigenius f. taurus) skot skotský náhorní (Bos primigenius f. taurus) a skot cacheňa (Bos primigenius f. taurus).

Kolekce koní a oslů:

Čtyři stáje s výběhy tvoří protipól expozice skotu a nacházejí se ve spodní části zoo. Mezi zdejší zajímavé obyvatele patří osel domácí poitouský (Equus africanus f. asinus ,,Poitou“), největší plemeno osla domácího, kůň shirský(Equus caballus) , pony shetlandský (Equus caballus) a kůň fjordský (Equus caballus f. caballus).

Expozice malp plačtivých (Cebus olivaceus) a voliéra lemurů kata (Lemur catta):

Tvoří expozici primátů v horní části zooparku. 15 členná chovná skupina malp plačtivých je největší chovnou skupinu v rámci evropských zoologických zahrad.

Na výlet k protinožcům vás vezme expozice Austrálie – v průchozí voliéře můžete pozorovat více než 400 ks papoušků vlnkovaných (Melopsittacus undulatus) a z bezprostřední blízkosti uvidíte oblíbené  klokany rudokrké (Macropus rufogriseus). Z očí do očí rybám našich vod se podíváte v expozici Pod hladinou.

V zoo se nachází Dvoreček naší babičky, kde přichází návštěvníci do přímého kontaktu s domácími zvířaty – mohou zde krmit nebo si pohladit kůzlátka, jehňátka a další zvířata. Součástí areálu zooparku je i replika hanáckého statku z přelomu 19. a 20. století s expozicí tradičního venkovského života a centrem environmentální výchovy, v němž jsou interaktivní expozice s ekologickými tématy. Součástí zooparku je i DinoPark a vyškovská hvězdárna v krásném přírodním prostředí Marchanického hájku.

V ZOO PARKU najdete také pavilon hrabavé drůbeže, expozici koček sibiřských a bengálských, expozici nutrií, králíků domácích, výběh vodní drůbeže ale třeba i prosklený včelí úl.

 

Zajímosti ze Zooparku Vyškov:

  • Možná jste ani nevěděli, že kůň ze slavné pohádky Tři oříšky pro popelku je zakladatelem stáda koní fjordských v Zooparku, jmenoval se Čaromir.
  • Jedinečné odchovy – zvířecí unikáty:

Cacheňa - vzácné a starobylé plemeno  skotu, původem z Portugalska.  V rámci Unie českých a slovenských zahrad je vyškovská zoo jediná, která tento skot úspěšně chová. V roce 2018  se podařilo zdařile odchovat první dvě mláďata.

Osel poitouský -  největší a nejmohutnější plemeno domácího osla, ZOO PARK přispívá svými odchovy k záchraně tohoto velmi vzácného plemena 

Malpa plačtivá -  15 členná chovná skupina malp plačtivých, jedná se o největší chovnou skupinu v rámci evropských zoologických zahrad. Zajímavostí je, že jsou tito primáti díky své chytrosti a vynalézavosti  v USA využíváni jako asistenční zvířata pro postižené lidi.

  • V průchozí  expozici Austrálie se setkáte s největším hejnem papoušků vlnkovaných ve středoevropských zoo.

 

Něco na zopakování.
1) Jak se nazývá kontaktní expozice v ZOO Vyškov?
2) Jak se jmenuje největší plemeno domácího osla?
3) V jakém roce byla založena ZOO Vyškov?


Odpovědi:
1) Dvoreček naší babičky / 2) Osel poitouský / 3) 1965
Nová expozice Pod hladinou

 

Nová expozice Austrálie

 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Vyškov (2012)

 

 

Zoopark Vyškov ve fotografii

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.