ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Chleby

 

 

 

Zoologická zahrada Chleby

Václava Otty 1
289 31, okres Nymburk

Tel.: +420 702 186 910

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoochleby.cz


Město: Chleby
Zakladatel: Ing. René Franěk
Datum založení: 5. června 1997
Ředitel: Ing. René Franěk (2019)
Počet druhů: 120
Počet zvířat: 420
Rozloha: 4,4 ha
Členství:  UCSZOO; EAZA

 

Historie:

Zoologická zahrada Chleby byla založena jako obecně prospěšná společnost 5. června 1997 na místě bývalé fary v obci Chleby na Nymbursku. Vznikla ze soukromé sbírky exotického ptactva Ing. Reného Fraňka, jenž je dodnes jejím ředitelem, a byla postupně doplňována o další druhy zvířat i vzácných rostlin.
V roce 2004 získala licenci MŽP, čímž se stala první oficiální porevoluční zoo v ČR a tedy i první oficiálně uznanou nestátní zoologickou zahradou. V letech 2006 a 2007 v areálu zoo vznikla dětská kontaktní zoo s ovcemi, kozami, buvolem a lamami a pro návštěvníky byla otevřena pokladna a obchod se suvenýry a občerstvením a rozšířeno venkovní posezení a komunikace. V roce 2007 byl otevřen pavilon „Angkor Wat“ pro gibony, inspirovaný touto světoznámou kambodžskou památkou. V roce 2008 bylo zprovozněno obří sladkovodní akvárium nazvané Pavilon Labe. V roce 2010 byl vybudován pavilon gepardů „Livingstone House“ ve stylu domu, v němž byl proslulý cestovatel nalezen mrtev, byla instalována kolekce betonových soch recentně vyhubených zvířat, postavena ubikace surikat, lemurů kata a další.
V roce 2014 zoo pětinásobně rozšířila obhospodařované pozemky. Byl otevřen nový areál s environmentálním centrem, atraktivním dětským hřištěm, parkovištěm, občerstvením, posezením a novými expozicemi (např. výběh velbloudů dvouhrbých).

Pavilon "Livingstone House”

Prosklená vnitřní ubikace je pojata jako Livingstonovo africké obydlí. Na stěnách visí různé domorodé artefakty, jako luky, šípy, buvolí lebka, rokodělné dřevěné sošky a jiné výrobky. Interiér je vybaven skromným dřevěným nábytkem - malou postelí, v které spává gepardice a rohovým stolečkem u kterého na židli sedí lidská kostra v tropické přilbě a nábojnicovém pásu. S trochou nadsázky tedy dům, v němž Livingstone zemřel a který poté obydlel gepard, přesněji řečeno gepardice Mzuri. Jako vzpomínka a holt visí v zastřešeném průchodu mezi gepardincem a domem gibonů i informační deska s podobiznou
a informacemi o tomto věhlasném skotském cestovateli.  Celá gepardí expozice má samozřejmě i vnější část - výběh. Ten je zkrášlen malým domečkem v africkém stylu a železobetonovou sochou hřebce vyhubené zebry kvaga, která je v životní velikosti (2,3 m od hlavy k ocasu a 1,5 m v kohoutku).  V prostoru před výběhem se "pase" i kobyla s několikadenním hříbětem. Paralela mezi Livingstonem a zebrami kvaga je velmi symbloická - Dr. Livingstone začínal svou pouť v dnešní Jihoafrické republice, čili právě tam, kde kdysi kvagy žily (v Kapsku a částečně Oraňsku). Zebry kvaga byly v přírodě vyhubeny 5 let po Livingstonově smrti (v zoo o 5 let později - 1883), je tedy pravděpodobné, že se s nimi mohl slavný cestovatel potkat nejen na obrázcích nebo písemných zprávách, ale i fyzicky.

Expozice surikat

Expozici surikat slavnostně otevřel dne 21. června 2013 populární bavič a moderátor Zdeněk Izer. Svým rozsahem sice nejde o nejvýznamnější stavbu, přesto nejde ani o běžný obyčejný výběh.  Vnitřní ubikaci představuje domeček v africkém stylu, z něhož se surikaty dostávají do venkovního výběhu podzemní trubkou. Mezi ubikací a výběhem je otevřené "kino" zastřešený prostor pro návštěvníky, sloužící jako zastínění skla. Výběh je ze dvou stran tvořen imitací utrženého písčitého břehu a ze dvou stran celoskleněný. V rohu mají surikaty teplý koutek, který zajišťuje tepelná žárovka a právě do tohoto koutu je u země skleněný průzor ve zdi.

Mendelovo Ekocentrum

Budova Ekocentra je víceúčelovou stavbou, která slouží nejen jako ekocentrum samotné, ale také jako vstupní brána do nové části zoo s hlavní pokladnou. Kromě vlastního ekocentra, tedy učeben a terárií, insektáriií a jiných chovných zařízení pro výuku, je zde obchod se suvenýry a expozičními akvárii (mořské
i sladkovodní), sociální zařízení a občerstvení s venkovním posezením. Co do vzhledu jde o dnes již netypickou budovu selského typu, na které již na první pohled upoutá nápadná došková střecha s velkými volskými oky. Uvnitř budovy jsou dvě učebny či posluchárny, primárně určené pro starší i mladší žáky, ovšem využitelné budou všemi skupinami návštěvníků. První z nich je malá "retro učebna" ve stylu třídy z období Rakouska-Uherska, které vévodí stará škamna (historické školní lavice). Druhá je naopak velká a velmi moderní, vybavená vším zařízením, které je k výuce a přednáškám třeba. Pro děti i pedagogy je možnost srovnání vyučování, jak probíhalo kdysi s tím, které znají z dnešního každodenního života jistě nesmírně zajímavé. Stejně tak fascinující je srovnání skromného vybavení tehdejších tříd s těmi současnými, plnými moderních technologií.

Pavilon Doc. Jebavého (pavilon langurů)

Vnitřní část expozice je pojata jako výjev vietnamského pralesa v 60. letech (počátek Vietnamské války), kdy bylo langurů ještě dost. Bambusová chýše s masivním dřevěným stolem (na kterém jsou languři krmeni) a okolo, tedy na stěnách, vše, co tehdejší džungle skýtala - neproniknutelná spleť rostlin, v které je možné objevit budhistický reliéf, ale hlavně mnoho zvířat jako jsou zoborožci, kaloni, outloni, bažanti, luskouni, ještěrky, hadi atd. Aby byl výjev autentický a poplatný době, ukrývá džungle třeba i "vojenské" jízdní kolo s kalašnikovem.
Na vnitřní ubikaci navazuje venkovní výběh, který je vybaven bambusovými tyčemi a tvarově, aby nepůsobil opticky rušivě, navazuje na výběh gibonů - tedy obří vysoká kruhová voliéra s kopulovitým stropem. Po obou stranách voliéry je krytý prostor pro návštěvníky s obrovskými prosklenými průhledy do ubikace.

Promažeme závity?

1) Kdo byl David LIVINGSTONE?
2) Jaká je rozloha Zoo Chleby?
3) Jak se jmenuje v Zoo Chleby vzdělávací budova?

Odpovědi:
1) cestovatel / 2) 4,4ha / 3) Mendelovo Ekocentrum

 

Procházka po Zoo Chleby

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.