ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Brno

 

 

Zoologická zahrada Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace

U Zoologické zahrady 46
635 00 Brno

Tel.: +420 546 432 311
Fax: +420 546 210 000

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoobrno.cz


Město: Brno
Zakladatel: Ing. arch. Otto Eisler
Datum založení: 30. 8. 1953
Ředitel: MVDr. Martin Hovorka, Ph.D. (2019)
Počet druhů: 408
Počet zvířat: 2200
Rozloha: 65 ha
Členství: WAZA; UCSZ; EAZA; EARAZA; IZE; ESB

 

Historie:

Snahy o založení zoologické zahrady v Brně se objevily již v polovině třicátých let 20. století, oficiálního otevření se však zoo dočkala až po válce, v roce 1953. V šedesátých letech započala výstavba větších objektů, takže světlo světa spatřil pavilon opic, pavilon plazů či bazén lachtanů. Koncem osmdesátých let přibyl i pavilon exotických ptáků, který slouží dodnes. Na přelomu tisíciletí zoo zpřístupnila návštěvníkům moderně pojaté expozice, jako jsou Tygří skály a pavilon Tropické království. V posledních letech pokračuje rozvoj.

Tygří skály

První expozicí, která čeká návštěvníka po vstupu do Zoo Brno, jsou Tygří skály. Jedná se o velkoryse pojatý výběh, který obývají tygři sumaterští. Ti jsou ve své domovině silně ohroženi a Zoo Brno je chová v rámci Evropských záchovných programů. Zvířata lze v expozici pozorovat z vyhlídek přes skleněné přepážky, prosklené jsou i zimní ubikace a velmi atraktivní je prosklená vyhlídka z restaurace U Tygra, která s výběhem přímo sousedí.

Beringie

Další expozice brněnské zoo je vyhrazena nejen medvědům kamčatským. V celku nazvaném Beringie najdete také výběh vlků arktických, kanadských bobrů nebo rosomáků. Kromě toho se tu můžete podívat do dvou voliér a kamčatské chalupy.

Lední medvědi

Patrně nejcennějším a nejpřitažlivějším exponátem jsou lední medvědi, kteří obývají jeden z nejstarších výběhů v dolní části zoo. Cestou k nim se můžete ještě zastavit v průchozí voliéře orlů bělohlavých, která se nachází v sousedství indiánské chýše kmene Haida a je doplněna výběhy pro ursony kanadské a skunky severní. Je technicky náročnou stavbou tvořenou 17 m vysokou ocelovou konstrukcí o průměru 30 m, která je shora uzavřena nylonovou sítí, a vstup do ní vede chodbou proraženou ve skále z umělého kamene. Návštěvník se dostane do bezprostřední blízkosti orlů bělohlavých, ale přitom je konstrukčně zamezeno úniku ptáků z voliéry.

Průchozí expozice klokanů

Průchozí expozice klokanů vyplňuje dosud nevyužitou stráň pod Exotáriem (bývalý pavilon exotického ptactva) a prostor podél páteřní komunikace spojující dolní a horní část zahrady, po které jezdí zoovláček. Celým klokaním areálem vede stezka, na které se dostanou návštěvníci do bezprostřední blízkosti se zvířaty. Součástí je i skála vyzdobená napodobeninami skalních maleb původních obyvatel Austrálie – Aborigines.  Expozici obývají klokani žlutonozí.

Africká vesnice

Africká vesnice je vybudována v nejvyšší části Mniší hory, v místě současné vyhlídky před výběhem Safari a je součástí budoucího uceleného komplexu Kalahari. Osadu tvoří repliky osmi afrických chýší, část z nich slouží jako zázemí pro zvířata a část pro vzdělávání, občerstvení a odpočinek návštěvníků. Z několika vyhlídkových míst mohou lidé pozorovat drobné africké domácí zvířectvo, jezero s plameňáky, ostrov lemurů kata a žirafy a zebry. Vodojem je na tomto místě zoo od roku 1973 a nyní tvoří součást expozice jako horkovzdušný balon, který s romantickým cestovatelem přistál v Africe uprostřed domorodé osady.

Dětská zoo

Velké oblibě se těší i Dětská zoo, která kromě přímého kontaktu dětí se zvířátky nabízí i aktivní vyžití na houpačkách, skluzavkách a prolézačkách. V pavilonu Tropické království najdete anakondu velkou, karetku novoguinejskou kočky pouštní a také vzácného ještěra - varana komodského. Zoo Brno je otevřena 365 dní v roce a její kopcovitý terén lze překonávat několika způsoby – v tempu nordic walkingu, pohodovou procházkou nebo v pohodlí populárního zoo vláčku.


A opět zde máme několik otázek:
1) Z jakého kmene pochází indián z repliky srubu?
2) Jakou rozlohu má brněnská zoologická zahrada?
3) Od kdy se již uvažovalo o zoologické zahradě Brno?

Odpovědi:
1) Haida / 2) 65 ha / 3) třicátá léta 20. stoletíZoo Brno - YOUTUBE kanál

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.