ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Plzeň

 

Zoologická a botanická zahrada města Plzně, příspěvková organizace

Pod Vinicemi
301 16 Plzeň

Tel.: +420 378 038 325
Fax: +420 378 038 302

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zooplzen.cz

Město: Plzeň
Zakladatel: Spolek přátel přírody, akvaristů a teraristů IRIS
Datum založení: 1926
Ředitel: Ing. Jiří Trávníček (2019)
Počet druhů: 1160
Počet zvířat: 5465
Rozloha: 21 ha
Členství: UCSZOO; EAZA; EEP; ESB; BGCI; BAG; IOF

 

 

Historie:
Plzeňská zoo má pestrou historii se stěhováním z Doudlevec, sloučením s botanickou zahradou; souvislost s amfiteátrem Lochotín, Parkem kultury, pionýrskou železnicí... Vícekrát měnila svůj statut - byla zřizována spolkem Iris, poté patřila pod Národní výbor a do Parku kultury a oddechu. Má i řadu historických milníků: vznik spolku Iris (1901), otevření zoo (1926), uzavření areálu v Doudlevcích (1961), otevření BZ (1961), otevření Akva Tera (1962), otevření nové zoo (1963); sloučení zoo a BZ + osamostatnění, tzv. delimitace (1981). Generel a začátek modernizace (1996).

Teprve kolem roku 1996 začíná ve větší míře k funkci rekreační přibývat podíl na ochraně přírody, složka vzdělávací, vzrůstá i množství ohrožených druhů, chovaných a rozmnožovaných v Plzni.

Největší úspěchy v historii:
Československý prvoodchov sajgy tatarské (1960)
Československý prvoodchov  zoborožce černobílého (1976)
Československý prvoodchov  krokodýla - kajmana žakaré (1980)
Československý prvoodchov  plameňáka chilského  (1984)
Československý prvoodchov anakondy velké (1984)
Světový prvoodchov varana modrého (2006)

Afrika - Etiopská zoogeografická oblast.

V plzeňské zoo ji po změnách od roku 1996 postupně tvoří pavilon žiraf s buvolci, kudu, damany; africký výběh se zebrami (historicky "dolní africký výběh"); gepardi a prasata savanová; hrošíci, vlhy, pelikáni, kočkodani a guerézy; ptáci afrického pralesa; obyvatelé voliéry ptáků vod Afriky a Madagaskaru. Dvě historické stodoly z prvních dekád 20. století patří rovněž Etiopii. Jde o Tajemný svět africké noci a Madagaskar. Svépomocí byl potom postaven Sukulentní skleník (1986-1993).
Památce Josefa Vágnera je věnován jednak Tajemný svět africké noci z roku 2001, jednak pergola pavilonu zeber
a antilop z roku 2007. Ten je vůbec prvním samostatným pavilonem v historii plzeňské zoo, postaveným jako novostavba na tzv. zeleném drnu.

Asie

Od většiny asijského kontinentu se odlišuje tropický svět přírody Orientální neboli Indomalajské oblasti. Jde prakticky o poslední zformovanou oblast v rámci budování zoo, kde získala v naučném systému jasně žlutou barvu. Druhy patřící výhradně do orientální oblasti chovala Zoo Plzeň dlouhé roky spíše v Tropickém pavilonu Z (varan komodský) a některá z asijských zvířat obývají hlavně hraniční regiony s palearktickou oblastí např. Přední Indii, Střední Asii atp. (antilopa jelení, jelen timorský, velbloud dvouhrbý, nilgau pestrý, makak lví, muntžak malý, goral tmavý). Prvním orientálním zvířetem v orientální části zoo se tak stal gibon na svém ostrově. V roce 2010 došlo k výraznému posunu dovozem nosorožců indických, přestěhováním makaků lvích, vystavením krys obláčkových a filipínských, holubů, dikobrazů palawanských atp.             

Evropa

Palearktická oblast zahrnuje celou Evropu a většinu asijské pevniny kromě jižních oblastní Přední a Zadní Indie. Eurasie má v plzeňské zoo a BZ přidělenu modrou barvu. V plzeňské zoo k ní patří expozice vlků, medvědů, zubrů, pravěká vesnice, statek Lüftnerka i unikátní Česká řeka. Rovněž irbisové, panda červená nebo velbloudi a kulani. V přední části areálu mají modrou barvu na své jmenovce i severoafričtí lvi berberští. Rostlinné biotopy této oblasti zahrnují jak zajímavé biotopy ČR - rašeliniště, váté písky, slanisko, vodní a mokřadní rostliny, vápencová skalka, tak i biotopy Asie - středoasijská skalní step, himálajské prameniště, horské oblasti Číny a řada dalších. Naučnou stezkou o vývoji přírody ve čtvrtohorách (zubři) začala v roce 1997 celková proměna plzeňské zoo.

Severní Amerika

Nearktická oblast má v plzeňské zoo hnědou barvu. Severoamerické expozice se zformovaly převážně v letech 2006-2008. Tvoří je výběhy kanadských a červených rysů, expozice svišťů s krásným totemem a srubem, stáje a výběhy jelenů wapiti kalifornských, ovcí aljašských a tlustorohých a pavilon Sonorská poušť. V jejich okolí jsou rostliny severoamerických prérií, listnatých lesů východu a jehličnatých lesů západu USA.

Jižní Amerika

Neotropická oblast má v Plzni symbolicky sytě zelenou barvu. Začala se formovat jako jedna z prvních, kdy v roce 1997 k vlkům hřivnatým a lamám přibyly kapybary a mary. Část neotropických druhů bydlí dodnes v tropickém pavilonu a jeho okolí (tučňák, erbovní plameňák chilský).  Rostliny této oblasti jsou velmi choulostivé a jejich pěstování v našich klimatických podmínkách je omezené. Expozici dotvářejí skleníčky s kaktusy hor Argentiny a Bolívie
a fuchsiemi J. Ameriky. Novější částí oblasti je botanická expozice Patagonie, vzniklá přetvořením původního výběhu muntžaků z roku 2011. Drápkaté opičky a další savci (pásovci, kuandu, mirikiny) obsadily v roce 2014 pavilon Amazonie, vzniklý za podpory EU.


Protáhneme mozkové závity.
1) Kde byla dříve umístěna ZOO Plzeň?
2) Kolik druhů zvířat se nachází v ZOO Plzeň?
3) Jaká zvířata nalezneme v Africkém napajedlu?

Odpovědi:
1) U radbůzy / 2) 1210 / 3) Antilopa, Africký skot, Voduška červená, Zebra, Pštros Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Plzeň (2012)

 


Zoo Plzeň - YOUTUBE kanál

 

Zoologická a botanicka zahrada města Plzně ve fotografii

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.