ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Hodonín

 

 

Zoologická zahrada Hodonín

U Červených domků 3529
695 01 Hodonín

Tel.: +420 518 346 271

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoo-hodonin.cz


Město: Hodonín
Zakladatel: Emil Schwarz
Datum založení: 1977
Ředitel: Mgr. Martin Krug (2019)
Počet druhů: 243
Počet zvířat: 890
Rozloha: 5,7 ha
Členství: UCSZOO

 

Historie:

Hodonínská zoologická zahrada, jejíž brány se poprvé otevřely 29. září 1977, patří v rámci Unie českých a slovenských zoo k těm nejmladším. V začátcích její existence zde bylo k vidění pouze několik druhů domácích zvířat, šelmy a malé opice. V roce 1982 získal zookoutek statut zooparku a deset let poté 26. dubna 1992 se díky intenzivní práci přeměnil v zoologickou zahradu, která se současně stala členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Pavilon akvárií: 

Přední část pavilonu nabízí terárium s létavkami listovými (Pylopedates dennysii) a rosnicemi sinými (Pelodryas caerulea) a osm sladkovodních akvárií, z jejichž obyvatel stojí za zmínku rejnok trnucha skvrnitá (Potamotrygon motoro) či piraně Nattererovy (Pygocentrus nattereri).

Po rekonstrukci vznikly v zadní části pavilonu tři velké expozice, které na sebe nyní strhávají převážnou část pozornosti. Velké akvaterárium obývá kajmánek trpasličí (Paleosuchus palpebrosus) s několika dalšími druhy želv a ryb. Nej­větším lákadlem celého pavilonu je velká nádrž o objemu 16 000 litrů, již obývá, kromě několika desítek druhů ryb, korálů a jiných živočichů, žralok černoploutvý (Carcharhinus melanopterus).

Pavilon primátů s terárii: 

Levou stranu zabírají expozice drápkatých opic a terá­ria. Žijí zde tři druhy tamarínů, hroznýši královští (Boa constrictor), leguán kubánský (Cyclura nubila nubila) či teju červenavý (Tupinambis rufescens). Velké vnitřní ubikace s venkovními výběhy na protilehlé stra­ně obývají skupinky šimpanzů (Pan troglodytes), kočkodanů zelených (Chlorocebus sabaeus) či lemurů.

Výběhy velkých zvířat: 

Centrální část zoo zabírají výběhy zeber Chapmanových (Equus quagga chapmanni), adaxů (Addax nasomaculatus) či klokanů obrovských (Macropus giganteus) a rudokrkých (Macropus rufogriseus). V dalších výbězích jsou k vidění velbloudi dvouhrbí (Camelus bactrianus), několik druhů antilop či lamy alpaky (Vicugna pacos). Návštěvníci si mohou nakrmit stádo koz a ovcí.

Šelmy: 

Budova vzdělávacího centra spojená s pavilonem a výběhem velkých kočkovitých šelem otevřená v roce 2007 se stala dominantou zoo. K vidění jsou zde tygři ussurijští (Panthera tigris altaica) a lvi jihoafričtí (Panthera leo krugeri).

Zoo Hodonín chová několik dalších šelem různých skupin a dru­hů. Patří mezi ně například jaguáři (Panthera onca), medvěd malajský (Helarctos malayanus) či vlci hřivnatí (Chrysocyon brachyurus).

Ptactvo: 

V nově zrekonstruovaném pavilonu ptactva vzniklo celkem šest nových expozic, z nichž každá je vytvořena a uzpůsobená přesně pro daný ptačí druh. K těm nejzajímavějším patří pár arassariů hnědouchých (Pteroglossus castanotis), arassariů rudokostřecových (Aulacorhynchus haematopygus) a dále pár arů kaninda (Ara glaucogularis).

Další ptačí druhy, které stojí za zmínku, jsou plameňáci růžoví (Phoenicopterus ruber roseus) či kolekce sojkovců a sov.

Záchrana ohrožených druhů:

Zoo Hodonín se zapojila do podpory tří in-situ projektů, a to Turtle Foundation na podporu mořských želv, Derbianus Conservation podporující antilopy Derbyho a Kukang rescue program na ochranu outloně váhavého.


Máme zde malý testík:
1) Ve kterém roce ZOO Hodonín získala statut zooparku?
2) Jak se jmenoval zakladatel ZOO Hodonín?
3) Kolik druhů zvířat můžeme vidět v ZOO Hodonín?

Odpovědi:
1) 1982 / 2) Emil Schwarz / 3) 243

 Pořad České televize - Krajinou vína (2017)

 

 Pořad České televize - Dobré ráno - téma Divočina (2019)

 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Hodonín a Hluboká nad Vltavou (2012)

 

Zoologická zahrada Hodonín ve fotografii

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.