ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Hluboká nad Vltavou

 

Zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou

Ohrada 417
373 41 Hluboká nad Vltavou

Tel.: +420 387 002 211

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoohluboka.cz

Město: Hluboká nad Vltavou
Zakladatel: Dr. Adolf Schwarzenberg
Datum založení: 1. května 1939
Ředitel: Ing. Vladimír Pokorný (2019)
Počet druhů: 361
Počet zvířat: 2215
Rozloha: 6 ha
Členství: UCSZOO; EAZA; EARAZA; WAZA; IZE; EEP; ESB

 

 

Historie:
Zoologická zahrada u loveckého zámku Ohrada byla otevřena v roce 1939 ze soukromé iniciativy jeho majitelů a ve svých začátcích se mohla pochlu­bit ptačími voliérami i terárii. Druhá světová válka i poválečné období však rozvoj zahrady zbrzdily. Koncem padesátých let zde sice žilo přibližně 80 druhů zvířat, o deset let později se ale zoo octla v existenčních potížích. V sedmdesátých letech došlo k obratu a v roce 1982 byly otevřeny výběhy vodních ptáků a kopytníků na břehu rybníka. Devadesátá léta přinesla rekonstrukci mnoha expozic a v zoo se objevily skleněné panely místo mříží. Byly také otevřeny nové expozice vyder a australské fauny. V posledních letech zažívá rozvoj zadní část zahrady, kde vznikají průchozí voliéry, nový velký výběh medvědů, a vyrostlo zde i moderní vzdělávací centrum.
Současná moderní Zoo Hluboká je chovem řady druhů zvířat zapojena do evropských záchovných programů i do záchranných programů fauny ČR, při kterých spolupracuje s ostatními zoologickými zahradami z celého světa i s orgány a organizacemi ochrany přírody ČR.
Zoo pro veřejnost pořádá množství doprovodných akcí. Zoo spolupracuje také s vysokými školami (zejména s Jihočeskou Univerzitou v Českých Budějovicích) například při realizaci závěrečných prací studentů, odborné praxi i výuce.


Co jinde neuvidíte:

 • medvědy plavé – v přírodě velmi vzácný a kriticky ohrožený poddruh medvěda hnědého z vysokých hor Střední Asie. V Čechách ani na západ od našich hranic ho nechová žádná zoo (v celé Evropě je chováno jen 6 jedinců tohoto medvěda, z toho 4, včetně loňského medvíděte, jsou v Zoo Hluboká).
 • expozici se živými mravenci – jsme jediná zoo v ČR, která živé mravence vystavuje, a jedná se o nejrozsáhlejší mravenčí expozici v Evropě (největší mravenec světa velemravenec Dinomyrmex gigas není chován v žádné jiné zoo světa, uvidíte zde ale například i mravence Atta, pěstující houby na úkrojcích listů rostlin, stromové mravence krejčíky Oecophylla, „sešívající“ svá hnízda z listí v korunách stromů, či australské buldočí mravence rodu Myrmecia s nebezpečnými žihadly).
 • největší hejno plameňáků růžových v České republice – více než 130 ptáků. Plameňáci se každoročně rozmnožují, v posledních letech každý rok více než 25 mláďat – jsme jednou z nejúspěšnějších zoo v chovu plameňáků v Evropě.
 • pavilon „Terárium“ představující všechny druhy plazů žijící v ČR – a to v prostředí podobném jejich přirozenému.
 • paleontologická expozice – v zoo můžete nahlédnout i do historie života na Zemi. V areálu jsou rozmístěny modely koster prehistorických zvířat v životní velikosti. Jsou zde především druhy žijící v třetihorách, jako např. obrovský dravý pták Forusrákos nebo miniaturní předchůdce dnešních koní Hyrakotérium, a druhy z dob ledových, od šavlozubého „tygra“, přes veledaňka - největšího jelena, jaký kdy žil na naší planetě, až po mamuta. Můžete navštívit i zárodek třetihorního hnědouhelného lesa se živými pravěkými stromy, nebo si zahrát na paleontologa a objevit kostru dinosaura.

Za zmínku určitě ještě stojí i další druhy zvířat a expozice:

 • tygr ussurijský – v loňském roce se páru tygrů v Zoo Hluboká narodila čtyřčata (1 sameček a 3 samičky), která i v roce 2019 budou moci návštěvníci vidět ve výběhu se svou matkou.
 • los evropský – největší jelenovitý současného světa, kterého můžete potkat i na nedaleké Šumavě
 • vysokohorské druhy jako jsou kamzík a svišť
 • vlci, rysi – šelmy, vracející se do naší přírody
 • Bahňáci – průchozí voliéra s ptáky mělkého pobřeží
 • Český les – průchozí voliéra s ptačími druhy obývajícími naše lesy
 • vydry říční – erbovní zvíře Zoo Hluboká, která leží v jádrovém území české populace tohoto druhu zvířete na našem území.


Pár otázek na konec.
1) V jakém roce byla založena ZOO Hluboká?
2) Říká se jezevci latinsky MELEŠ?
3) Jaké zvíře se latinsky nazývá Vulpes?

Odpovědi:
1) 1939 / 2) Ano / 3) Liška

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Hodonín a Hluboká nad Vltavou (2012)

 


Zoo Hluboká nad Vltavou - YOUTUBE kanál

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.