ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Liberec

 

 

Zoologická zahrada Liberec, příspěvková organizace

Lidové sady 425/1
460 01 Liberec 1

Tel.: +420 482 710 616

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zooliberec.cz

Město: Liberec
Zakladatel: Ornitologický spolek pro severní Čechy
Datum založení: 1904
Ředitel: MVDr. David Nejedlo (2019)
Počet druhů: 163
Počet zvířat: 833
Rozloha: expozičně 13 ha/ celkově 14 ha
Členství: UCSZOO; EAZA; WAZA; IZE, ESB, EEP, CCBC

 

 

Historie:
Zoologická zahrada Liberec je nejstarší zoologickou zahradou na území bývalého Československa. Byla založena v roce 1904 a až do roku 1926 byla jedinou zoologickou zahradou na území ČSR. Na ploše cca 13 ha mohou návštěvníci obdivovat až na 160 druhů zvířat a více než 800 jedinců ze všech kontinentů. Okruh areálem zoo měří cca 2 km a na návštěvu je doporučeno vyhradit min. 2-3 hodiny.

Unikáty liberecké zoo

Pouze v Zoo Liberec mohou návštěvníci v Čechách spatřit například mangabeje žlutobřiché, paviány pláštíkové či vzácné urialy bucharské. Jen zde uvidíte i 4 největší druhy evropských sov – sovici sněžnou, puštíka bělolícího, puštíka bradatého a výra velkého. Unikátní je i kolekce dravých ptáků a mnoho zástupců asijské ptačí říše v nově zrekonstruovaném pavilonu tropů. Jako jediná zoo na světě se ta liberecká může pochlubit i raritním ptačím orlojem, který je umístěný na průčelí nejstarší budovy zoo – cukrárny Čapí hnízdo. Ptáci v nadživotní velikosti vždy každou celou hodinu vykouknou z okénka a zazpívají svou ptačí melodii. Představují pěvce jihovýchodní Asie, kteří se kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí ocitli na pokraji vyhubení. Zoo se prostřednictvím ochranářské kampaně Silent Forest (Ztichlý les) snaží tuto krizi odvrátit.

Nejvzácnější druhy v Zoo Liberec

Více než 27.000 druhů na naší planetě se ocitlo na prahu vyhubení. To je více než 27% všech známých popsaných druhů (98.500). Přežití mnoha z nich závisí na nezištné spolupráci a koordinovaném chovu v zoologických zahradách.

Nejvzácnější a nejohroženější druhy v Zoo Liberec

  • Lev berberský – v přírodě již vyhuben
  • Osel somálský – nejohroženější druh z čeledi koňovitých na světě
  • Urial bucharský – jeden z nejvíce ohrožených velkých savců planety
  • Zebra bezhřívá – na pokraji vyhubení
  • Levhart čínský – kriticky ohrožený
  • Gibon bělolící – kriticky ohrožený
  • Bažant Edwardsův – kriticky ohrožený
  • Majna Rothschildova – kriticky ohrožená


Záchrana ohrožených druhů 

Úlohou a cílem moderních zoologických zahrad není jen chov a péče o ohrožené a vzácné druhů zvířat přímo v zoologických zahradách.  Stále větší důraz je kladen i na ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu - tzv. ochrana IN SITU.

Dvě koruny z každé vstupenky do liberecké zoo putují na ochranu ohrožených zvířat na různých místech naší planety. Pomáhají slonům, outloňům, korálům, jelínkům sambarům nebo zpěvným ptákům. Zoo Liberec se podílí na ochraně vzácných druhů zvířat a biodiverzity především v oblasti Indonésie, Filipín a střední Afriky. Ztichlý les, Save-Elephants, Kukang, Korálová školka či Talarak jsou zahraniční ochranářské projekty, které běží souběžně již několik let a dosahují významných ochranářských výsledků a úspěchů.

Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo

Zoologická zahrada Liberec ale není jen zoo. Spadá pod ní také Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA, Středisko ekologické výchovy DIVIZNA a Kulturní a společenské centrum Lidové sady včetně Dětského koutku. Takže nabídka služeb je opravdu komplexní. ARCHA slouží nejen jako útulek pro zatoulaná, nechtěná či týraná domácí zvířata, ale je to také záchranná stanice, která poskytuje pomoc volně žijícím zvířatům v nouzi. Každý rok přijme a ošetří více než 1000 zraněných zvířat, která by bez péče záchranářů nebyla schopna ve volné přírodě přežít.

Co jsme si zapamatovali?
1) Kdy byla založena nejstarší česká zoo?
2) Které zvíře v Zoo Liberec je nejvzácnější?
3) Jakou rozlohu má část Zoo Liberec přístupná pro návštěvníky?

Odpovědi:
1) 1904 / 2) Lev berberský  / 3) 13ha

 

Dokument Zoo Liberec - Krmení zvířat v Zoo Liberec

 

 Dokument Zoo Liberec - Ochranářské aktivity Zoo Liberec v JV Asii

 

 Dokument Zoo Liberec - Orlosup AMA z Liberce

 

 Dokument Zoo Liberec - Silent forest

 

 Zoologická zahrada Liberec ve fotografii

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.