ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Ostrava

 

 

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

Michálkovická 2081/197
710 00 Ostrava

Tel.: +420 596 241 269
Tel:  +420 596 243 316

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zooostrava.cz

Město: Ostrava
Datum založení: 26. října 1951
Ředitel: Ing. Petr Čolas (2019)
Počet druhů: 417
Počet zvířat: 4045
Rozloha: 100 ha
Členství: UCSZOO; UBZČR;  WAZA;  EAZA; IZE; ESF

 

Historie:

První pokusy o založení zoo v Ostravě sahají do roku 1949, kdy byla v rámci tehdejšího přírodního parku v Ostravě-Kunčičkách nedaleko dolu Alexandr založena takzvaná zoozahrada. Rozloha areálu činila 6,5 hektarů, což je mnohonásobně méně než plocha současného areálu. Již tehdy se vědělo, že se jedná o provizorium a hledala se vhodnější lokalita. Ta se nakonec našla v areálu Velkého ostravského lesa. Zde byla zoo pro veřejnost otevřena 1. května 1960, byť v té době ještě byla jedním velkým staveništěm. V 60. let byl postaven pavilon šelem a původní pavilon slonů stejně jako volný výběh šimpanzů, který dnes, upravený, obývá skupina mandrilů. 70. léta přinesla pavilon hro­chů. V 80. letech se zoo rozrostla o expozici malých šelem, pavilon žiraf a pavilon vodních ptáků.  Zoo Ostrava prošla v posledních patnácti letech výraznou proměnou. Podařilo se postavit několik zcela nových moderních expozic či provést zásadní rekonstrukci některých starých objektů z 60. až 80. let minulého století.

Pavilon evoluce

Moderní chovatelsko-expoziční komplex v dolní části areálu obývá skupina šimpanzů hornoguinejských, kočkodanů Dianiných a další druhy z deštných lesů západní Afriky. Najdete zde také akvária, terária, insektária i ptačí voliéru.

Safari

Během hlavní sezony se můžete projet safari expresem třemi rozlehlými výběhy Afrikou, Persií a Indií přímo mezi zvířaty. Kromě asi stovky afrických a asijských kopytníků je zde k vidění i skupina pštrosů dvouprstých. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf a nedaleko expozice Mokřady.

Tanganika

Ve zrekonstruovaném pavilonu žijí erbovní zvířata ostravské zoo – hroši obojživelní. Dále jsou zde k vidění i kriticky ohrožení krokodýli štítnatí. Součástí pavilonu je velké akvárium prezentující ryby jezera Tanganika, mezi nimiž je řada endemitů, tj. druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě.

Noční Tanganika

V zadní části pavilonu Tanganika se nachází expozice s převráceným světelným režimem, kde jsou k vidění africké druhy živočichů s noční aktivitou – komby ušaté, komby Garnettovy, damani stromoví, ježci bělobřiší, krajty písmenkové, pasumci električtí nebo obří mnohonožka obrovská.

Mokřady

Unikátní naučná stezka vedoucí přírodním mokřadem v dolní části zoo. Expozice je doplněná modely našich druhů plazů a obojživelníků v nadživotní velikosti. Informační panely pak připomínají význam mokřadů a nutnost ochrany těchto biologicky velmi cenných území.

Papua

Velká akvaterarijní expozice s papuánskými plazy a rybami, k vidění je zde i jediný druh žraloka v Zoo Ostrava – žralůček okatý, který se zde úspěšně množí. Nově zde bylo vybudováno akvaterárium s krajtami zelenými. Z pavilonu lze vstoupit přímo do průchozí voliéry s pestrými papuánskými ptáky.

Čitván

Velký přírodní výběh společně obývají medvědi ušatí a opice hulmani posvátní, menší společný výběh s velkým jezírkem je domovem pro vyder malých a cibetkovitých šelem binturongů. Uvnitř centrální vyhlídky jsou dvě velká akvária se sladkovodními rybami nepálských řek.

Botanický park

V roce 2007 byl v areálu vybudován Botanický park, který tvoří tři naučné stezky – Cesta vody, Cesta lesa a Cesta stínu. Vedou přes klidové části Velkého ostravského lesa, kde mohou lidé odpočívat a načerpat energii. Cesty jsou na několika místech propojeny se zoologickou částí. V roce 2015 byl v areálu otevřen Rododendron park s jednou z největších kolekcí rododendronů a azalek v Evropě. V létě 2018 pak vznikla u vstupu do zoo expozice Zahradní umění Dálného východu s kolekcí bonsají a ornamentálních stromů.

Ochrana přírody v Zoo Ostrava

V Zoo Ostrava se rovněž snaží o ochranu a záchranu druhů, které čelí ve volné přírodě ohrožení nebo z přírody již zcela vymizely. V rámci evropských zoo je zapojena do tří desítek tzv. záchovných programů. Je zapojena i do několika ochranářských projektů, jejichž cílem je posílit divoké populace ohrožených druhů vypouštěním jedinců odchovaných v lidské péči do přírody. Jedná se např. o sovu pálenou, sýčka obecného, orlosupa bradatého a další. Podílí se i na záchraně druhů přímo ve volné přírodě. Do ochrany přírody jsou zapojeni i všichni návštěvníci ostravské zoo – z každého vstupu putují 2 Kč na záchranu ohrožených druhů v různých koutech světa. Děkujeme a těšíme se na Vás!


Malé opakování:
1) Který druh žraloka chová Zoo Ostrava?
2) Jak se nazývá pavilon, který obývají šimpanzi?
3) Kterými výběhy projíždí safari expres?


Odpovědi:
1) Žralok okatý / 2) Pavilon Evoluce / 3)


 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Ostrava (2012)

 


Zoo Ostrava - YOUTUBE kanál

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.