ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Zlín

 

 

Zoologická zahrada a zámek Zlín - Lešná

Lukovská 112
763 14 Zlín 12

Tel.: +420 577 577 101
Fax: +420 577 577 133

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoozlin.eu

Město: Zlín
Zakladatel: hraběcí rod Seilernů
Datum založení: 1948
Ředitel: Roman Horský (2019)
Počet druhů: 212
Počet zvířat: 1457
Rozloha: 74 ha
Členství:  WAZA; EAZA; UCSZOO; IZE; Unie botanických zahrad

 

Historie:
ZOO Zlín vznikla v parku, který obklopoval zámek Lešná. V třicátých let 20. století zde hrabě Josef Karel Seilern, tehdejší majitel zámku, zavedl chov oborních a exotických zvířat. Proměna ve skutečně moderní zoo se rozběhla od roku 1990. Areál byl rozčleněn podle zoogeografických oblastí, vznikly nové přírodní expozice s více druhy zvířat. K těm nejatraktivnějším patří Zátoka rejnoků, tropická hala Yucatan, expozice kivi a papoušků kea, jihoamerická Guayanas, letní expozice aligátorů, rozmanitá Etiopie nebo japonská zahrada Mu-Shin.

Zátoka rejnoků

Expozice, která svým pojetím a rozlohou nemá v Evropě obdoby. Mořské rejnoky druhu siba ománská si návštěvníci pohladí a dokonce i nakrmí krevetami! V pavilonu jsou umístěny i menší akvária s korály a mořskými rybami.

Tropická hala

V království středoamerického deštného pralesa žijí vydry obrovské, chvostani bělolící, lenochodi dvouprstí, slunatci nádherní nebo kotingy. Ve velkých akváriích se zabydlely trnuchy skvrnité, želvy, piraně a sladkovodní ryby. Hala nabízí také setkání s dávnou civilizací Mayů.

Pavilon slonů afrických

Je postavený ve svahu pod pavilonem afrických kopytníků a oba dva architekturou připomínají velké africké chýše. Vnitřní prostory pro tři slonice doplňuje sladkovodní akvárium s africkými cichlidami. Venkovní výběh je pak jedno velké sloní hřiště.

Etiopie

Dželady, hyeny, surikaty, antilopy bongo. A také supi, čápi marabu a nesyti afričtí. Navíc skutečná domorodá vesnice kmene Konso a skvělý Kefa bar s pravou etiopskou kávou

Zámek Lešná

Stříbrný poklad, 400 let staré skříně, egyptská mumie nebo luxusní koupelna s vířivkou. Návštěva zámku zabere 45 minut, pro školy jsou k dispozici speciální prohlídky s výukou etikety a historie.

Ochranářské projekty

Od roku 2009 se zoo aktivně účastní obnovy populace supů v Bulharsku. K vypuštění do volné přírody předala již 17 supů. Navíc zakoupením vstupenky 4Nature návštěvníci získají žeton v hodnotě 2 Kč, který prostřednictvím zábavných pokladniček mohou věnovat na ochranu zvířat v Ekvádoru, Laosu nebo na Sumatře.

Co si pamatujeme?
1) Kdo založil ZOO Zlín?
2) Jaká je rozloha ZOO Zlín?
3) V ZOO Zlín se nachází zámeček, jaký?

Odpovědi:
1) Tomáš Baťa / 2) 1948 / 3) Lešná

 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Zlín (2012)

 

 

 Zoo Zlín - YOUTUBE kanál

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.