ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Praha

 

Zoologická zahrada hl. m. Prahy

U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7

Tel.: +420 296 112 230
Fax: +420 233 556 704

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoopraha.cz

Město: Praha
Zakladatel: Jiří Janda
Datum založení: 28. září 1931
Ředitel: Miroslav Bobek (2019)
Počet druhů: 676
Počet zvířat: 5049
Rozloha: 58 ha
Členství: UCSZ; EAZA; EARAZA; IZEA; ESB; WAZA; WWT


 

Historie:
Ačkoli se snahy o založení zoologické zahrady v Praze objevovaly už od konce 19. století, s budováním zoo v Tróji se začalo až koncem dvacátých let 20. století. V roce 1931 byl vznikající areál otevřen veřejnosti. Již o dva roky později žil v pražské zoo slon Baby, lvice Šárka, tygři a také koně Pře-valského, jejichž chovem se zahrada později proslavila. Jednou z prvních staveb v zoo byl výběh vlků u hlavního vchodu, který se zachoval dodnes a žijí v něm pandy červené. V padesátých letech přibyl pavilon malých savců (dnes Afrika zblízka) a zanedlouho i pavilon ptáků a starý pavilon opic na místě dnešní Indonéské džungle. Sedmdesátá léta přinesla pavilon velkých savců a přibližně o deset let později byl otevřený pavilon tučňáků. Otevření pavilonu kočkovitých šelem na počátku devadesátých let předznamenalo éru velkého rozvoje na přelomu tisíciletí, kdy se návštěvníkům otevřely pavilony Africký dům, pavilon goril, pavilon velkých želv a Indonéská džungle stejně jako mnoho moderně pojatých expozic. Do vývoje zoo výrazně zasáhla povodeň v roce 2002, která zcela změnila podobu dolní části areálu. Po rekonstrukci zde vznikly expozice Vodní světy a Opičí ostrovy. Důkazem o pokračujícím úsilí je nově otevřený pavilon gaviálů či přestavba expozice hyen a lam v horní části areálu. Zoologická zahrada ¨se stále vyvíjí a snaží se zvyšovat pohodlí zvířatům stavěním nových, atraktivnějších pavilonů.

Pavilon šelem a plazů

Velké i malé kočky z celého světa doplňují v pavilonu šelem desítky velevzácných plazů. Procházku mezi tygry a levharty si tak můžete zpestřit setkáním s mohutnými anakondami, jedovatými chřestýši, krioticky ohroženými leguány nebo obyvateli světově unikátního terária Kattakum.

Pavilon goril

Moderní pavilon poskytuje Richardovi a jeho rodině vše, co potřebují k naprosté spokojenosti. Sluncem zalitý výběh využívají gorily především v létě, zimní měsíce tráví v prostorné vnitřní expozici vybavené množstvím parkosů a hraček. Pozorujte jejich život z bezprostřední blízkosti…

Údolí slonů

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici a dokonce i dva svatostánky. Vítejte ve světě slonů!

Pavilon hrochů

Pavilon hrochů, otevřený v roce 2013, nabízí návštěvníkům mimořádné zážitky. Prostorné bazény vnitřního i vnějšího výběhu jsou totiž vybaveny velkými okny pod hladinu. Užijte si podvodní akrobacii hrochů, při které se mnohatunové kolosy mění v nečekaně ladné plavce!

Velemlokárium

Jedinečná expozice vybudovaná pro největší obojživelníky světa - velemloky čínské - je zároveň poctou Karlu Čapkovi a jeho Válce s Mloky. V pěti kaskádovitě uspořádaných prostorných nádržích mohou návštěvníci obdivovat naše velemloky ze všech úhlů pohledu. Mimo velemloků můžete v pavilonu spatřit i další mimořádně zajímavé živočichy – chřestýšovce mangšanského, želvu dlaždicovitou a další.

Indonéská džungle

Objevte pestrý život pralesů jihovýchodní Asie ode dna vodních toků až po nejvyšší koruny stromových velikánů. V pavilonu Indonéská džungle zažijete dobrodružnou vycházku tropickým lesem, na které můžete potkat varany, orangutany, ježury a mnoho dalších fascinujících tvorů…

Pavilon tučňáků

Pavilon tučňáků vás zavede na skalnatá pobřeží Jižní Ameriky. Skupina tučňáků Humboldtových vás ohromí svými plaveckými dovednostmi i roztomilým pochodováním na rozlehlých plážích.

Terarium

Objevte svět hadů, ještěrů a želv. Přírodně pojaté nádrže hostí maličké i obrovité tvory, kteří mnohým nahání strach. Na druhý pohled však jistě odhalíte krásu plazích obyvatel terária!

Afrika zblízka

Opuštěné africké město pomalu zabírá příroda. Objevte podivuhodný svět medojedů, bércounů, želv či pavouků. Pozor, abyste se neztratili ve spletitém skalním labyrintu! ¨

Sečuán - pavilon ptáků z podhůří Himaláje

Zurčící vodopád, v němž se osvěžuje elektricky modrý samec ireny tyrkysové. Opodál vychází z šumějících bambusů pestře zbarvený satyr. A v korunách kolem vás poletují další desítky mimořádně vzácných ptáků. Vítejte v Sečuánu.

A další pavilony: Čambal - pavilon Gaviálů / Pavilon velkých želv / Africký dům aj.

A nyní si zopakujeme, co jsme se dozvěděli:
1) Kolik druhů zvířat je v ZOO Praha?
2) V jakém roce byla založena ZOO Praha?
3) Jaká živelní katastrofa výrazně poškodila ZOO Praha?

Odpovědi:
1) 676 / 2) 1931 / 3) Povodně (2002)

 

 

Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Praha (2012)

 

Dokument Příběh pražské ZOO (2016)

 

Zoo Praha - YOUTUBE kanál

 

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.