ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Děčín

 

Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace

Žižkova 1286/15
405 02 Děčín IV

Tel.: +420 412 531 164

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoodecin.cz

Město: Děčín
Zakladatel: Ludvík Grác
Datum otevření: 1949
Ředitel: Kateřina Majerová (2019)
Počet druhů: 153 (2019)
Počet zvířat: 413 (2019)
Rozloha: 6 ha
Členství: WAZA; EAZA; UCSZOO; IZE; species 360

 

Historie:

Děčínská zoologická zahrada byla otevřena na jaře roku 1949 a zpočátku měla rozlohu menší než dva hektary. Tehdy v ní žilo přibližně padesát druhů živočichů středoevropské fauny. Brzy se však objevili i vzácnější živočichové, jako například medvědi malajští (Helarctos malayanus) či velké kočkovité šelmy. Počet druhů i chovatelské úspěchy od té doby při­bývají až do dnešních dnů. V posledních dvaceti letech prošla celá zoo roz­sáhlou modernizací, přibyl pavilon Ptačí dům, vznikla rozsáhlá expozice Českosaského Švýcarska a celá řada dalších expozic jako například oddělená Expozice Rajské ostrovy. V roce 2019 započala výstavba tří nových expozic nazvaných Zvířata severských zemí.

Ptačí dům:

Byl otevřen v roce 2001 a stojí v centrální části zoo poblíž správní budovy. Má podobu biotopové expozice osázené tropickými rostlinami, mezi nimiž volně poletují menší tropičtí ptáci. Ptáci jsou tak v přímém kontaktu s návštěvníky, které od expoziční části odděluje pouze lehké dřevěné zábradlí. Stěny pavilonu jsou obložené umělými skalami a součástí interiéru je i vodopád s jezírkem. Je zde možné pozorovat majny Rothschildovy (Leucopsar rothschildi), rajky spiráloocasé (Cicinnurus Magnificus) nebo slípky zelenonohé (Gallinula chloropus). Protilehlou stěnu zabírají tři voliéry s většími zástupci ptačí říše, Kakadu brýlovými (Cacatua ophthalmica), Hoko proměnlivými (Crax rubra)  a korunáči Sclaterůvovými (Goura sheepmakeri).

Společný výběh ursonů a psounů:

Výběh ursonů kanadských (Erethizon dorsatum) a psounů prériových (Cynomys ludovicianus). Oba druhy představují ukázky fauny Severní Ameriky. Šplhavé ursony je možné pozorovat z vyhlídky v horní části výběhu a sociální psouny skleněnými panely v jeho spodní části.

Expozice Českosaského Švýcarska:

Tento rozsáhlý komplex zabírá 1,25 hektaru v horní části zoo. Vznikal v druhé polovině devadesátých let a pro veřejnost byl otevřen v roce 2000. Skládá se z pětatřiceti voliér a výběhů obydlených živočichy, kteří ve zdejší přírodě žijí nebo v minulosti žili. Za pozornost stojí velký výběh prasat divokých (Sus scrofa) s vyhlídkovou lávkou a altánkem, velký členitý výběh vlků (Canis lupus), soustava voliér našich sov a dravců stejně jako expozice obojživelníků a plazů – čtyři terária pod širým nebem. K vidění jsou zde kromě jiného i další šelmy české přírody včetně koček divokých (Felis silvestris) a rysů ostrovidů (Lynx lynx). Pod expozicí Českosaského Švýcarska leží velký výběh takinů indických (Budorcas taxicolor taxicolor).

Výběh medvědů:

Děčínská zoo v 10 arovém výběhu po medvědech grizzly chová nově od dubna 2019 medvěda kamčatského (Ursus arctos beringianus). Tento samec tak nahradil dlouholetý chov medvědů grizzly samce Siegrieda a samice Helgy, jež se stali ikonami Zoo Děčín. Dokonce i díky nim medvěd dostal čestné místo v logu zoologické zahrady. Po jejich úhynu nebyli grizzly koordinátorem chovu doporučeni pro další chování v našich zoo z důvodu jejich nízké ochrany.

Výběh koček rybářských:

Kočka rybářská (Prionailurus viverrinus) boří mýtus o tom, že se malé kočky bojí vody. S oblibou loví vodní tvory v bažinách a mangrovových porostech. Má proto ve velkém výběhu jezírko a je možné ji pozorovat proskleným panelem z vyhlídky.

Největší chovná skupina makaků:

Děčínská zoo chová makaky chocholaté (Macaca nigra nigra) již řadu let. A poslední roky se daří tento druh úspěšně odchovávat. Ve velké venkovní expozici, která je přístupná ze dvou míst, lze tak pozorovat nejen chování ale i tradiční hierarchii v tlupě opic.A opět malé zopakování:
1) Jaký unikátní pavilon najdeme jen v Zoo Děčín?
2) Která kočka v Zoo Děčín získala svůj výběh?
3) Kdy byla Zoo Děčín otevřena?

Odpovědi:
1) Českosaské Švýcarsko / 2) rybářská / 3) 1949


 

 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Chomutov a Děčín (2012)

 


Zoo Děčín - YOUTUBE kanál

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.