ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Ústí nad Labem

 

 

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Drážďanská 23
400 07 Ústí nad Labem

Tel.: +420 475 503 421

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoousti.cz

Město: Ústí nad Labem
Zakladatel: Heinrich Lumpe
Datum založení: 1908
Ředitel: Ing. Roman Končel (2019)
Počet druhů: 228
Počet zvířat: 1282
Rozloha: 26 ha
Členství:  WAZA; EAZA; UCSZOO; IZE; EEP; ESB; EEKMA; ISIS; Koalice proti palmovému oleji

 

 

Historie:

V roce 1908 vznikla na svahu Mariánské skály soukromá ptačí rezervace nazvaná Lumpepark podle svého zakladatele Heinricha Lumpeho. Cílem bylo poskytnout ptactvu při jarních a podzimních tazích místo k odpočinku, na jaře klid ke hnízdění a v zimě pomoc při nedostatku potravy pravidelným přikrmováním. V roce 1914 se brány parku otevřely veřejnosti. Po 2. světové válce se park stal státním majetkem a přeměnil se na zoologickou zahradu. Po počáteční stagnaci se zoo postupně rozrůstala a koncem sedmdesátých let vznikly mimo jiné dva velké pavilony, tedy pavilon šelem a exotárium. Celek doplnily také rozlehlé výběhy kopytníků v horní části zoo. Rozvoj zahrady se však nezastavil ani dnes. Postupně se budují nové expozice pro vzácné a ohrožené druhy zvířat.

Exotárium:

Pavilon exotária je dvoupatrový. Ve vstupním prostoru pří­zemní části jsou dvě velká přírodní terária, naproti se nachází expozice Baja California se zástupci několika druhů ještěrů z této oblasti. Po levé straně hlavní haly je ve stěně zapuštěno větší množství slad­kovodních akvárií různých velikostí. Po celé pravé straně se nacházejí prostorné expozice, jejichž interiéry připomínají výseky z přírody a návštěv­níky od nich oddělují velká skla, která nenarušují výhled. Mohou zde pozorovat další druhy ještěrů (korovci, agamy…) či želv (želva uhlířská, zubatá…), najdou zde i kajmany zakrslé, které se podařilo v roce 2017 poprvé rozmnožit.

Ve vstupní hale prvního patra je ubikace nosálů bělohubých, která je můstkem spojena s velkým stromem před pavilonem. Naproti je samo­statná expozice žab, do které se vchází ze vstupní haly a ve které je kromě jiného k vidění i několik druhů jedovatých jihoamerických pralesniček (čeleď Dendrobatidae). Samotná hlavní hala je věnována spíše savcům, většinou z Jižní Ameriky. Za pozornost stojí kolekce drápkatých opiček (tamaríni, lvíčci zlatí…), lenochodi dvouprstí s pravidelnými odchovy či vzácní chovanci – kuskusové medvědí.

Pavilon šelem:

Pavilon šelem prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která umožnila chov několika druhů velkých kočkovitých šelem (levhart mandžuský, tygr malajský, lev konžský, irbis) a nejmenší druh čeledi medvědovitých – vzácné medvědy malajské, které se již několikrát podařilo rozmnožit. Vnitřní expozice jsou opatřeny velkoplošnými skly, která umožňují netradiční pohled na chovaná zvířata. V roce 2014 vznikla ještě nová expozice pro surikaty. V návštěvnické hale i okolo výběhu je umístěno velké množství interaktivních vzdělávacích prvků včetně promítací místnosti.

Expozice pro tučňáky:

Vznikla z původního pavilonu pro lachtany vybudovaného v roce 1988, který již nevyhovoval dalšímu chovu, proto byl upraven pro skupinu tučňáků brýlových. Zoo je začala chovat v roce 2017, v rámci UCSZOO je jediná, kde návštěvníci mohou tyto nelétavé ptáky vedené v RDB v kategorii „ohrožený“ spatřit. V roce 2019 se podařil první odchov v historii.

Expozice Berenty:

Volná průchozí expozice byla pojmenována podle přírodní rezervace na jihovýchodě Madagaskaru, která je proslulá přítomností lemurů kata. Návštěvníci ústecké zoo mohou procházet přes výběh a sledovat zvířata z bezprostřední blízkosti, bez jakýchkoli bariér. Výběh je otevřen během prázdnin, v červnu a září jen o víkendech.

Výběhy pro zebry:

Zebry Hartmannové jsou „rodinným stříbrem“ ústecké zoo, chovají se zde nepřetržitě od roku 1975. V letech 2010-2011 došlo k zásadní rekonstrukci původního dřevěného pavilonu do podoby moderní zděné budovy s veškerým komfortem pro chovaná zvířata. Stádo zde chované je jedno z největších na světě. Povrch výběhů je různorodý – travnaté výběhy jsou využívány zejména v letním období pro pastvu, ale důležitější jsou výběhy s kamenitým podkladem nezbytným k obrušování kopyt. Od počátku chovu se zde narodilo již přes 100 hříbat.

Záchrana ohrožených druhů

Zoo Ústí nad Labem podporuje in-situ projekt Pesisir Balikpapan na ostrově Borneo. Týká se ochrany kahau nosatých, bizarních primátů, jejichž samci se pyšní velkým nosem, ale i dalších suchozemských či mořských živočichů, kteří jsou ohroženi ztrátou biotopu zapříčiněného lidskou činností počínaje kácením a vypalováním pralesů přes budování průmyslu a rozšiřování plantáží palmy olejné až po znečišťování vod, ovzduší a půdy.


Co si odneseme z tohoto panelu?:
1) Které zoo v ČR chovají tučňáky brýlové?
2) Jak se nazývá ochranářský projekt ústecké zoo?
3) Který druh úspěšně zoo chová již přes 45 let?

Odpovědi:
1) pouze ústecká / 2) Pesisir Balikpapan / 3) zebry Hartmannové



 

Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Ústí nad Labem (2012)

 


Zoo Ústí nad Labem - YOUTUBE kanál

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.